Футбол Германия Бразилия

Авг 17, 2020 Спорт

18:56, 8 июля 2020

Этот матч вошел в историю чемпионатов мира

Ровно шесть лет назад «немецкая машина» Йоахима Лёва переехала бразильцев, которыми руководил Луиc Фелипе Сколари, в полуфинале чемпионата мира 2014 года. Унижение хозяев чемпионата произошло на глазах 58 тысяч человек. В первом тайме бразильцы пропустили 5 безответных мячей. При этом 4 гола немцы забили в течение 6 минут. После перерыва в ворота Жулио Сезара влетело еще 2 мяча. «Селесао» забили так называемый гол престижа в конце поединка, однако о каком престиже можно говорить, когда счет на табло 1:7?

В финале немцы минимально обыграли Аргентину, завоевав 4 Кубок мира в своей истории, а бразильцы так и не сумели отойти от шока. В матче за 3 место хозяева турнира уступили Нидерландам — 0:3.

Вчера, 18:59

«Они сидели в защите со схемой 6-3-1»: Конте прокомментировал ничью Шахтера и Интера в ЛЧ

Лига чемпионов Интер Шахтер Донецк конте

Сегодня, 09:23

Коронавирус в Динамо: два лидера киевлян пропустят матч Лиги чемпионов против Ференцвароша

Вчера, 20:00

Сегодня состоится первый полуфинальный матч чемпионата мира, в котором сборная Бразилии сыграет с командой Германии.

Встреча на стадионе «Минейрао» начнется в 23.00.

Tribuna.com проведет текстовую онлайн-трансляцию матча Бразилия – Германия.

Дата проведения: 8 июля, 23.00, «Минейрао»

Бастиан Швайнштайгер: «Надеюсь, что мы решим все вопросы в основное время»

Полузащитник сборной Германии Бастиан Швайнштайгер поделился ожиданиями от полуфинального матча с командой Бразилии.

«Здесь замечательно и я с нетерпением жду матча против Бразилии, — приводит слова Швайнштайгера официальный сайт Баварии. — Я получаю всё большее удовольствие от футбольных матчей. А такой матч, как предстоящий, обязательно доставит огромную радость.

Чем ты опытнее, тем больше удовольствия тебе доставляют такого рода матчи. Мне 29, и поэтому я всегда радуюсь каждому большому матчу.

Сразу замечаешь, что футбол здесь — тема номер один. К нему относятся с большим уважением и радостью. Надеюсь, что настроение на нашем матче против Бразилии будет таким же. Я уверен, что так и будет. Даже спустя 30 дней мы наслаждаемся этим местом. Мы все немного подзагорели и продолжаем участвовать в турнире. Мы получаем большое удовольствие.

Я чувствую себя очень хорошо. Я сыграл уже много минут на высоком уровне и готов сыграть больше, чем 90 минут. Хотя я, конечно, надеюсь, что мы решим все вопросы в основное время».

«Мне 29. Я думаю, это очень хороший возраст. Уверен, я смогу сыграть ещё на одном чемпионате мира, если всё пойдёт как надо», — заявил Швайнштайгер.

Календарь ЧМ-2014

Таблицы всех групп ЧМ-2014

Узнай за кого тебе болеть на ЧМ-2014

Суньига не будет дисквалифицирован за фол на Неймаре

Защитник сборной Колумбии Хуан Камило Суньига не будет наказан за фол на нападающем команды Бразилии Неймаре.

Дисциплинарный комитет ФИФА принял такое решение, основываясь на том, что арбитр встречи видел эпизод и не стал наказывать игрока.

Напомним, что Неймар пропустит более месяца из-за травмы позвоночника.

Двадесетото Световно първенство по футбол се провежда в Бразилия от 12 юни до 13 юли 2014. Страната на кафета е домакин за втори път на Мондиал, като първият е далечната 1950 година. По този начин става петата страна, която приема форума два пъти след Мексико, Италия, Германия и Франция.

Турнирът се провежда за втори път в Южна Америка след Световното първенство по футбол през 1978 година в Аржентина. За първи път два поредни шампионата се провеждат извън Европа и за пръв път те са в южното полукълбо (Мондиал 2010 е в Южна Африка).

Безапелационен победител става Германия. Това е четвърта световна титла за Бундестима, с което тимът се изравни с Италия.

Източник: GettyImages

На 7 март 2003 г. ФИФА обявява, че за първи път след 1978 турнирът ще се проведе в Южна Америка. На 3 юни 2003 КОНМЕБОЛ обявява, че кандидатури за домакинство са подали Аржентина, Бразилия и Колумбия. До 17 март 2004 г. асоциациите на централата избират Бразилия за техен кандидат.

Бразилия изпраща кандидатурата си през декември 2006 г., а Колумбия ги последва след няколко дни. Кандидатурата на Аржентина въобще не е обработена. На 11 април 2007 г. Колумбия официално се отказва от кандидатурата си, като Франсиско Сантос Калдерон, вицепрезидент на страната обявява, че вместо това ще се кандидатират за домакин на Световно първенство по футбол за младежи 2011. Така Страната на кафето става единствената държава, която иска да приеме първенството през 2014 година. На 30 октомври 2007 г. Бразилия печели правото да организира домакинството като единствена кандидатура.

Националните отбори на 203 от всичките 208 членки на ФИФА взимат участие в квалификациите, които се провеждат от 15 юни 2011 до 20 ноември 2013 година. За първи път като самостоятелна държава за Мондиал се класира Босна и Херцеговина. Колумбия регистрира първо участие на подобен форум от 1998 година, а Белгия и Русия от 2002 година. От 2002 година насам за първи път зона Океания няма представител.

Източник: Twitter

Жребият за груповата фаза на Световното първенство се провежда на 6 декември 2013 година. В началото от урна 4 е изтеглен отборът на Италия и пратен в урна 2, за да може всички урни да са с еднакъв брой отбори. Това решение предизвиква остри полемики, защото е в противоречие с принципа на ФИФА за националния рейтингов коефициент. Така, вместо федерацията с най-нисък рейтинг от европейските финалисти — Франция, във втора урна, по ирония на жребия, попада тази, която има най-висок измежду деветте непоставени — Италия. Скандалното решение е възприето от някои коментатори като реверанс към президента на УЕФА Мишел Платини.

ФИФА отхвърля всякакви твърдения, че жребият е манипулиран, като обявява подобни твърдения за несъстоятелни. Освен с пращането на Италия в урна 2, спекулациите се засилват и от изтеглянето на Аржентина в група «F». По странни стечения на обстоятелствата «гаучосите» още преди жребия бяха наели база и хотел в Бело Оризонте. От централата обаче отвърнаха, че целия жребий и подготовката за него е била наблюдавана от трима представители на мониторинговата компания Ernst & Young.

Топката на Мондиал 2014 е наречена «Бразука», което в превод означава «бразилска». Кълбото предизвиква полекими — едни я смятат за качествена, но други твърдят, че е по-подходяща за плажен футбол. Около 600 футболисти са се включили в тестовете на топката. Тя тежи по-малко от 500 грама.

Не само слава и голям трофей очакват призьорите от Мондиала. Националните отбори, които участват на Световното първенство по футбол в Бразилия си разделят 576 милиона долара от общия награден фонд на надпреварата. Победителят прибира 35 милиона долара.

Размерът на парите се е увеличил с 37% спрямо Световното в ЮАР през 2010 година, когато тимовете си разпределят 420 милиона. Завършилият на второ място отбор печели 25 милиона долара, а третият — 22. Четирите тима, елиминирани на четвъртфиналите а Мондиала прибират по 14 милиона. В допълнение, всеки един от 32-а отбора ще получат по 1.5 милиона за «подготовка», три пъти повече в сравнение с първенството в Южна Африка.

ГРУПОВА ФАЗА:

Четири години, след като стъпва на световния връх, Испания се проваля с гръм и трясък по бразилските терени. «Ла Роха» остава на трето място в Група «В», като печели единствено срещата си с Австралия. Иберийците са разбити с 1:5 от Холандия още в първия си мач на турнира, а след това инкасират поражение с 0:2 от Чили. Поражението от «лалетата» е най-голямата загуба на защитаващ титлата си отбор, както и най-голямата загуба на Испания от 1950 година насам.

Сходна съдба имат още два от фаворитите — Италия и Англия. Двата тима завършват съответно трети и четвърти в Група «D». «Адзурите» се провалят на второ поредно Световно първенство, след като отпаднаха още в груповата фаза на Мондиал 2010. Селекцията на Чезаре Прандели стига до едва една победа — над Англия с 2:1 в първия си мач в Бразилия. Следват две поредни поражения с по 0:1 от Уругвай и Коста Рика.

Представянето на «трите лъва» е още по-кошмарно. Албионците губят и от «урусите», а в последния си мач стигат до нулево равенство с костариканците.

Изненадващият победител в Група «D» е Коста Рика. Съставът на Хосе Луис Пинто впечатлява с представянето си и прави пълен обрат за победа с 3:1 над Уругвай в първия си мач, а след това надделява и над Италия.

Домакините от Бразилия се представят неубедително в Група «А». Въпреки това, водени от звездата си Неймар, «кариоките» стигат до първото място, което делят с равен брой точки с Мексико, но имат по-добра голова разлика. Двата тима стигат до победи над Хърватия и Камерун, а двубоят помежду им завършва без голове.

В група «Е» Франция стига безпроблемно до елиминациите в компанията на Швейцария. Еквадор и Хондурас. Същото се отнася и за друг от фаворитите — Аржентина. «Гаучосите» регистрират три победи над Босна, Иран и Нигерия.

В група «G» бъдещият световен шампион Германия стартира впечатляващо. Тимът на Йоги Льов буквално помита Португалия в първия си мач с 4:0, като хеттрик вкарва Томас Мюлер. Бундестимът печели своята група, а Кристиано Роналдо и компания приключват участието си, след като се провалят в битката за второто място със САЩ.

ЕЛИМИНАЦИОННА ФАЗА

Трудностите за домакините от Бразилия продължават и на осминафиналите. Там «кариоките» отстраняват Чили след изпълнение на дузпи. Двубоят в редовното време и продълженията завършва 1:1. При наказателните удари в герой за «селесао» се превръща вратарят Жулио Сезар, който улови ударите на Алексис Санчес, Гонсало Хара и Маурисио Пинийя.

Германия продължава към четвъртфиналите след успех с продължения над Алжир. Двубоят върви 0:0 през 90-те минути. С невероятни изяви се очита стражът на «пустинните лисици» Райс Мболи. Той капитулира едва във втората минута първото продължение, когато Андре Шурле открива резултата. В 119-ата минута Месут Йозил вкарва втори гол, а Алжир стига до почетен такъв в заключителните секунди на срещата.

В следващата фаза на турнира Бразилия стига до успех с 2:1 над Колумбия. За «кариоките» са точни двамата централни защитници Давид Луис и Тиаго Силва, докато почетния гол за колумбийците е дело на Хамес Родригес.

Холандия се справя с изненадата Коста Рика след изпълнение на дузпи. В герой за «лалетата» се превръща влезлият точно преди наказателните удари вратар Тим Крул. Стражът спасява две от дузпите на костариканците, докато неговите съотборници са точни при всичките си четири изпълнения.

Лео Меси и компания също си проправят път към полуфиналите. Аржентина надделява трудно над силния отбор на Белгия с 1:0, а автор на единственото попадение е Гонсало Игуаин.

Гвоздеят на четвъртфиналите е битката между Германия и Франция. Възпитаниците на Йоахим Льов изиграват брилянтен тактически двубой и напълно обезличават «петлите». Бундестимът се осигурява полуфинал срещу Бразилия с гол на Матс Хумелс в началото на двубоя.

На 8 юли 2014 година на стадион «Минейрао» в Бело Оризонте Бразилия и Германия излизат в спор за място на финала на Световното първенство. Домакините са без две от звездите си — Неймар е контузен, а Тиаго Силва — наказан. Очакванията са за оспорван мач. Те обаче не се оправдават. Германците буквално правят каквото си искат на терена и нанасят шокираща загуба на «селесао». Между 11-ата и 29-ата минута те вкарват цели 5 гола. На два пъти се разписва Тони Кроос, а по един добавят Томас Мюлер, Мирослав Клозе и Сами Кедира. През второто полувреме на два пъти се разписва Андре Шурле, а крайното 1:7 оформя Оскар в последната минута.

С успеха си Германия поставя рекорд за най-голяма победа в полуфинали на Световни първенства. След този двубой Германия изпреварва Бразилия и се превръща в отбора с най-много отбелязани голове в историята на световните първенства, ставайки единственият тим с достигнати осем финала. Вторият гол в срещата, отбелязан от Мирослав Клозе, е неговият общо шестнадесети на световни първенства, така той изпреварва бразилеца Роналдо и заема първа позиция сред най-добрите реализатори в историята на турнира. Загубата на Бразилия прекъсва серия от 62 последователни домакински срещи без загуба, датираща от 1975 година, когато губи у дома на Копа Америка от Перу с 1:3 и се изравнява с тяхната най-голяма загуба с 6:0 от Уругвай през 1920 година, което се описва като национално унижение.

В другия полуфинал Аржентина успява да излъже Холандия след изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията двата тима не си отбелязват гол. При наказателните удари вратарят на «гаучосите» Серхио Ромера спасява ударите на Рон Влаар и Уесли Снайдер.

В мачът за третото място «лалетата» нанасят нов тежък удар по разклатената Бразилия и бият с 3:0. Головете са дело на Робин ван Перси, Дейли Блинд и Жоржиньо Вайналдум.

В спор за трофея на Мондиал 2014 се срещат Германия и Аржентина. Двубоят се провежда на 13 юли на стадион «Маракана» в Рио де Жанейро. Бундестимът стига до успеха с гол на Марио Гьотце във второто продължение на срещата. Офанзивният халф се възползва от отлично центриране на Андре Шурле, овладя на гърди и технично от воле матира стража на «гаучосите» Серхио Ромеро.

Германия изравнява Италия по брой спечелени Световни титли. Двете страни имат по 4 трофея.